Menü
Sepetiniz

Cisimden Yansımalı Sensörler

Cisimden Yansımalı Fotoelektrik Sensörler
Bu algılama biçimi, genellikle yaklaşım modu olarak adlandırılır. Vericiden gelen ışık, hedefe çarparak rastgele açılarda yansır. Bu ışınlardan bir bölümü doğrudan alıcıya geri döner ve hedef algılanır. Hedef rengi, boyutu ve kaplama özelliği algılama aralığına etki eden faktörlerdir. Her modelin gerçek algılama aralığı "beyaz test kartı" ile belirlenir. Beyaz kart %90 yansıma faktörüne sahiptir ve "standart hedef" olarak kabul edilir. Daha koyu renkli veya mat kaplamalı hedefler daha az yansıma sağlar; bu nedenle hassaslık düzeyi artırılmalı veya sensör hedefe daha yakın bir konuma yerleştirilmelidir. Bu durum oluştuğunda, arka plandaki daha parlak bir hedefin gerçek hedef olarak algılanmamasına dikkat edilmelidir.

Birçok cisimden yansımalı algılama tipi vardır:
Arka fon bastırma özellikli cisimden yansıma: Arka fon bastırma özellikli cisimden yansımalı fotoelektrik sensörler renk, yansıma değeri veya kaplama özelliğinden bağımsız olarak tüm nesneler için tanımlı bir algılama aralığına sahiptir. Doğrudan parlak arka planlara yerleştirilen koyu nesneleri algılayabilmesinin yanı sıra kolaylıkla kurulabilir ve ayarlanabilir.
Ön fon bastırma özellikli cisimden yansıma: Ön plan pasifleştirme özellikli cisimden yansımalı fotoelektrik sensörler, sensörün optik penceresinden bir "ölü bölge" tanımlar. Bu minimum algılama aralığında bulunan nesneler yok sayılır.

Arka plan değerlendirme özellikli cisimden yansıma: Arka plan değerlendirme özellikli cisimden yansımalı fotoelektrik sensörler, yalnızca arka plandan (zemin) yansıtılan ışığı değerlendirir. Sensör arka planı göremezse çıkış durumu değişir. Kullanıcının, hedefe yönlendirilen ışığın sensörlere geri yansıtılacağından emin olamadığı garip şekilli hedefler içeren uygulamalarda kullanışlıdır