Menü
Sepetiniz

Artımlı Enkoderler

Artımlı Enkoderler
Artımlı enkoderler, her şaft devri için belirli sayıda pals sağlar. Hız, belirli bir sürede gerçekleşen pals sayısıyla hesaplanır. Açıyı veya alınan mesafeyi hesaplamak için palsler referans noktasından itibaren sayılır.
Çift kanal dörtlü çıkış enkoderleri, birbiriyle fazdan 900 kez daha hızlı haberleşen iki sinyal çıkışı sunar. Bu özellik, kontrolörün dönüş yönünü belirlemesine ve iki yönlü konumlandırma görevleri uygulamasına olanak sağlar.
Ayrıca, üç kanal artımlı enkoderlerde her devir için tek darbe sağlayan üçüncü sinyal kanalı ("sıfır" veya referans sinyali olarak bilinir) bulunur. Tehlikeli alanlar için tasarlanan döner enkoderler yangına karşı dayanıklı veya kendinden korumalıdır. Pepperl+Fuchs, iki farklı tutuşma koruması tipine sahip döner enkoderler sunar. Bu enkoderler tutuşma koruması tipi "yangına dayanıklı gövde" (EEx d) ve tutuşma koruması tipi "Kendinden Korumalı" (EEx i) gövde olanlar olarak birbirinden ayrılmaktadır.
Tutuşma koruması tipi EEx d

Artımlı enkoderler
Mutlak enkoderler
Tutuşma koruması tipi EEx i

Tutuşma koruması tipi EEx i kullanılırken gerilim ve akım seviyeleri, kıvılcım oluşumunu önleyecek şekilde düşük bir düzeyde tutularak patlayıcı ortamlarda tutuşma oluşması engellenir. Aşağıdaki cihazlar bu tutuşma koruması tipiyle uyumlu şekilde tasarlanmıştır: